Dokument It is Bean Too Hot

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Životy pěstitelů kávy přiblížila nová výstava s názvem Kávová krize, kterou jste mohli zhlédnout v týdnu od 1.  do 8. října 2022 v Gayerových kasárnách u Bajkazylu.
V rámci doprovodného programu jsme využili nabídku a na DM Hradecká 3. října veřejně promítali dokument Hedviky Michnové It´s Bean Too Hot.  Dokument velmi pěkně shrnuje problematiku pěstování kávy od semínka až ke konečným spotřebitelům, věnuje se problematice klimatické změny a jejího vlivu na kávovníky, změně v myšlení a technologických postupech pěstitelů, výhodám vstupu do fairtradových družstev, úžasné biodiverzitě tam, kde se nepoužívá chemie atd.
Všem účastníkům se dokument moc líbil a pevně věříme, že se nás příště sejde víc. Děkujeme místnímu spolku Souhra z komunitní zahrady Střelák za spolupráci, podporu a zájem o danou problematiku.