Španělská stáž Adély Plavkové

Dlouhodobá stáž v Algeciras 5.3.–3.6.2024 

Zkušenosti studentky Adély Plavkové z 1.P (diplomovaná všeobecná sestra) 

První týden stáže ve španělském městě Algeciras. Mám za sebou oficiálně svůj první týden tříměsíční stáže ve španělském městě Algeciras. Po náročné cestě jsem se v pondělí večer ubytovala v krásném a plně vybaveném bytě. Hned druhý den ráno mě Ana, španělská koordinátorka Erasmus+ a učitelka ekonomie, odvezla do Hospital Punta de Europa, kde mě představila personálu oddělení porodnice a gynekologie. Ačkoliv bylo prostředí nové a jazyková bariéra značná, zaměstnanci nemocnice byli velmi milí a trpěliví. 

Víkend jsem strávila odpočinkem a v pondělí ráno mě čekalo překvapení – Emilie, studentka z Francie, která je také na stáži v rámci Erasmus+. Hned jsme si padly do noty a společně se zlepšujeme ve španělštině. 

Uplynulý týden mi přinesl nové zkušenosti jak ve španělštině, tak ve zdravotnictví, a navíc novou kamarádku. Nemůžu se dočkat, co všechno mě ještě čeká. 

Na oddělení gynekologie jsem navštívila i porodní sály, které po nedávné rekonstrukci vypadají spíše jako přepychový hotel než nemocnice. Byla jsem překvapena krásným a moderním prostředím. Porodní sály tvoří čtyři plně vybavené místnosti a operační sál na císařské řezy. Sledování porodů bylo pro mě silným zážitkem a velmi si vážím těchto zkušeností. Zaujalo mě také množství skvělých mužských porodních asistentů. 

Mým oblíbeným oddělením bylo oddělení pro novorozence, kde jsem měla možnost pracovat s dětmi. I když matky mají své děti po porodu u sebe, práce zde byla velmi přínosná. Bavilo mě krmit miminka a sledovat je, jak spokojeně spí. Zajímavé byly i každodenní prohlídky pediatra a ošetření novorozenců po císařském řezu. 

Na dětském oddělení jsem pracovala jak na standardním lůžkovém oddělení, tak v denní nemocnici. Pomáhala jsem s výzdobou chodby ke dni hospitalizovaných dětí, vytvářela balónky s pozitivními afirmacemi pro propouštěné děti a zabavovala děti v čekárně. Děti mě vždy mile překvapily svým nadšením a zájmem o Českou republiku a česká slova.