Pěstování kávy v Kolumbii

Téměř 200 žáků a učitelů ze čtyř hradeckých škol se zúčastnilo besedy o pěstování kávy v Kolumbii. Pan Bladimir Pacheco z kávového družstva ASOSEYNEKUN představil na naší škole péči o kávovníky od semínka po sklizeň, výhody při zapojení družstva do systému fair trade i klimatické obtíže, se kterými se v posledních letech potýká.   

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících dešťů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Významnou pomocí je zapojení do družstevního systému Fairtrade, což zvolil i Bladimir Pacheco. Východisko z tíživé situace s pěstováním kávy nakonec i s pomocí družstva našel v rozšířeném zaměření: „Před přibližně sedmi až osmi lety jsem vstoupil do kávového družstva ASOSEYNEKUN. V rámci družstva jsme hledali nějakou vizi, alternativní produkt a objevili jsme cukrovou třtinu. A protože se tu sdružují naše vlastní rodiny, hledali jsme také způsob, jak můžeme zlepšit životní prostředí, systém života i ekonomii. Chceme, aby naše děti mohly šťastně růst a studovat,“ říká Bladimir. Organizace Fairtrade Česko a Slovensko, díky které se mohla beseda uskutečnit, šíří v České republice myšlenky spravedlivého obchodu s potravinami z Jižní Ameriky, Afriky a Asie.   

Děkujeme všem, kteří se besedy zúčastnili, a těšíme se na další fairtradovou spolupráci s Obchodní akademií, Gymnáziem Boženy Němcové i ZŠ Kukleny.  

 

Mgr. Hana Kujalová
vedoucí vychovatelka