Naše žákyně ve Finsku

Dne 15.4. se vydaly 4 žákyně třetího ročníku oboru Praktická sestra na dvoutýdenní stáž do finského města Hyvinkää. Odlet s malým zpožděním a přestupem ve Frankfurtu jsme zvládly bez větších komplikací a v pořádku se dostaly do našeho ubytování. V pondělí jsme navštívily místní krásnou školu, prošly si učebny, byly jsme seznámeny se systémem finského školství a také se podívaly na naše pracoviště.

Byly jsme rozděleny po dvojicích do 2 místních senior housů, Kaunisto a Sahamäki. Na pracovištích se nás velice mile ujali a po celou dobu byli ochotní nám s čímkoliv pomoci. Hlavním komunikačním prostředkem s personálem byla angličtina a jelikož nikdo ze seniorů anglicky nehovořil, využívaly jsme pro dorozumívání s nimi gestikulaci. Společně s personálem bylo naší náplní práce obstarávat u seniorů ranní hygienu, poté přípravu stravy včetně dopomoci u ní a zajišťování volnočasových aktivit.

Mezi ty můžeme zařadit třeba venkovní procházky, cvičení v posilovně, hraní her nebo typicky finskou záležitost saunování. Na každém patře se v domovech nacházela sauna, která byla klientům plně přístupná a velice rádi ji využívali. Poznaly jsme, jak funguje zdravotnictví v jiné zemi, a mohly porovnat s našimi zkušenostmi, které jsme doposud nasbíraly.

Samozřejmě jsme nemohly vynechat návštěvu hlavního města Helsinek, a do těch jsme se podívaly rovnou dvakrát. Poprvé na vlastní pěst a podruhé pro nás vymyslela hostující škola výlet s programem a dalšími studenty z jiných zemí, kteří byli v té době též na stáži. Sešlo se nás celkem 22, z toho sedm finských studentů, sedm španělských studentů, dvě estonské studentky, my čtyři a jedna finská a jedna česká paní učitelka. Výlet byl velice povedený a pro všechny velmi přínosný, ale také poslední, co jsme podnikly. Poslední den strávený v hlavním městě nám uzavřel celou stáž, jež byla pro nás všechny velkou zkušeností, na kterou rozhodně nikdy nezapomeneme.