Botanická zahrada

18. října jsme s paní vychovatelkou Provazníkovou zavítali do Botanické zahrady léčivých rostlin. Spousta obyvatel krajského města, včetně nás, kolem ní denně jezdí, aniž by tušili, jaké unikáty v ní rostou.

Zřídila ji Farmaceutická fakulta UK v HK na pozemcích u Pajkrovy flošny. Skleníkem nás provázel ředitel Ing Jiří Pirner a snažil se nám přiblížit všechny zajímavosti a unikáty, které v zahradě mají. Dozvěděli jsme se, že rostliny vysadili zahradníci v roce 2001 a většina z nich neměla víc než 20 centimetrů. Teď se však rostliny mohou směle vyrovnat těm, které pěstují třeba v botanické zahradě v Praze. K vidění jsou rostliny, které většina lidí zná podle názvů z kosmetických produktů nebo potravin. Ve skleníku rostou citronová tráva, banány, aloe, eukalypty, makadamiové ořechy či ananasy.

Prohlédli jsme si sušárnu bylin, snažili se rozpoznat různé druhy léčivek, dozvěděli se, že botanická zahrada slouží zejména ke sběru semen pro mezinárodní výměnu a pěstování léčivých bylin. Nejvíce nás zaujal ale poklad, který ve skleníku mají, a tím je australská wollemia nobilis, jejíž genetické stáří je zhruba 100 milionů let. Byla objevena teprve v roce 1996 v přírodním parku asi 200 kilometrů od Sydney. Australané si uvědomili, že mají naprostý unikát, a snažili se ho chránit. Po několika letech ale zjistili, že i když rostlina přežila vyhynutí dinosaurů a přeměnu kontinentů, i ona trpí civilizačními chorobami. Australská vláda proto rozhodla, že připraví program na její záchranu, začala sklízet její semena, množit ji a prodávat rostlinky po celém světě, zejména botanickým zahradám. Hradecká zahrada je teprve pátou v republice, která se do programu na záchranu wollemia nobilis přihlásila.

Prohlídka skleníku byla opravdu zajímavá, určitě by stálo za to si botanickou zahradu prohlédnout i v jarních a letních měsících, kdy je možné vidět ve venkovních úpravách další zajímavé rostliny, které jsou některé i léčivé a patří mezi okrasné. Je tu například moruše, líska, vilín, štědřenec, tis, ginkgo nebo dřín, který krásně kvete, ale zároveň patří mezi významné farmaceutické a potravinářské rostliny.

Určitě někteří z nás po zhlédnutí expozice začali přehodnocovat své studijní plány do budoucna, protože nám došlo, že farmaceutická fakulta je také hodně o bylinkách a hlubokých znalostech o nich.

Text 1.G, foto Provazníková

Více v naší fotogalerii.