Počítačová síť

Změna hesel uživatelů

Po aktualizaci MS Windows není možné provádět změnu hesel uživatelů standardním způsobem, proto pro změnu hesel použijte následující adresu (funguje pouze pokud jste ve školní síti)

http://hesla.zshk.cz/


Zrušení cestovních uživatelských profilů

Ve středu 7.5. 2014 v 9:40 v aule proběhne informační schůzka týkající se plánovaného zrušení cestovních uživatelských profilů. Předpokládané datum zrušení cestovních profilů je 14.5. 2014.

Uživatelským profilem se rozumí to co se při přihlašování přenáší se serveru na počítač a při odhlašování zpět, tzn. obsah plochy, nastavení programů, soubory uložené v dokumentech a obrázcích. Souborů uložených na síťovém disku I:\ se toto zrušení netýká. Uvedené soubory by si uživatelé měli aktivně zálohovat na svůj síťový disk I:\.

Změna se týká učitelů i studentů, prosím třídní učitele, aby o této skutečnosti informovali ve svých třídách.

Po zrušení cestovních profilů uživatelů budou nadále k dispozici pouze místní (lokální) profily uživatele specifické podle počítače, ke kterému se přihlašuje.

Důvodem zrušení cestovních profilů je nadměrné vytížení počítačové sítě.


Vytvoření nového kurzu na Moodle

Po přihlášení do školní verze Moodle pokračujte kliknutím na odkaz Kompletní seznam kurzů a žádosti o založení nového kurzu (dole), který najdete na hlavní stránce v pravém postranním panelu. Na nově otevřené stránce se seznamem kurzů klikněte dole na tlačítko Požádat o založení kurzu.


Nejčastější problémy ISAS

Podívejte se prosím na tuto stránku.


Způsob zakládání nových kurzů na Moodle

Nově budou žádosti o založení kurzu probíhat přímo přes rozhraní Moodlu. Tzn. na stránce se seznamem kategorií kurzů můžete (po přihlášení do Moodlu) o kurz zažádat pomocí tlačítka Požádat o založení kurzu (na stránce dole). Dál se vyplňuje název kurzu a jeho zkratka. Zkratka kurzu musí být v systému jedinečná a je zcela ve vaší režii (doporučuji libovolnou kombinaci zkratky předmětu, třídy a učitele). Do důvodu požadavku na založení kurzu můžete uvést např. název předmětu a třídy - usnadní to řešení případných nesrovnalostí.


Chyba v NIS a její odstraněníPokud se vám při spuštění formuláře v Akordu objeví tato chyba:Pak je nutné nastavit jako výchozí tiskárnu Microsoft XPS Document Writer (v nastavení tiskáren systému Windows klikněte pravým tlačítkem myši na tiskárnu a zvolte možnost Nastavit jako výchozí) a spustit program znovu. Chyba se objevuje u systému Windows Vista a 7.

!! H:\VYMENA upozornění !!
Obsah adresáře H:\VYMENA bude počínaje 15.2.2010 pravidelně promazáván a soubory starší 28 dnů z něj budou přitom odstraňovány. Adresář VYMENA slouží pro výměnu souborů a ne k jejich skladování.

Lokální disky C:\, D:\ neslouží k zálohování důležitých dat
Zatímco jsou síťové disky pravidelně zálohovány, lokální disky zálohovány nejsou! Pokud na nich máte uložena nějaká důležitá data, měli byste si jejich zálohu provádět sami. Pokud tak nečiníte, o data dříve či později přijdete.

Ukliďte si na disku

Tak by se dala nazvat aktivita, kterou by měl nyní provést každý uživatel počítačové sítě. Síťové disky nejsou nafukovací a tak by měl každý projít své soubory a smazat ty, které již nepoužívá. V současné době jsou síťové disky obsazeny 200GB dat což se nemusí zdát na dnešní poměry mnoho, ale je to opravdu nutné?


 


Dárek k vánocům - lepší adresy

Jako dárek k vánocům mám pro uživatele počítačové sítě lepší (snadněji zapamatovatelné) adresy školních stránek, pojďme se podívat na jejich seznam.

rozvrh.zshk.cz - Rozvrh hodin

knihovna.zshk.cz - Školní knihovna

isas.zshk.cz - ISAS (známky studentů)

suplovani.zshk.cz - Suplování

moodle.zshk.cz - E-learning Moodle

posta.zshk.cz - Webové rozhraní ke školnímu emailu (Horde)

postak.zshk.cz - Webové rozhraní ke školnímu emailu (Squirrelmail)


Knihovna přes Internet

S instalací nové verze knihovního systému KPSys bylo zprovozněno také webové rozhraní školní knihovny. Rozhraní se nachází na adrese http://www.zshk.cz/kpsys/ a umožní vám procházet tituly dostupné v knihovně. Pokud pak jste uživateli školní knihovny, můžete si u paní knihovnice zjistit své identifikační číslo, pomocí kterého se můžete do webového rozhraní knihovny přihlásit a sledovat stav svých výpůjček, či si rezervovat dostupné publikace.

Webové rozhraní k emailu

Pro příznivce předchozího webového rozhraní Squirrelmailu tu máme jistě dobrou zprávu - toto rozhraní bylo přidáno jako alternativa k Horde. Adresa poštovního klienta "pro veverky" je http://zshk.cz/squirrelmail. V obou případech budete přesměrováni na zabezpečný způsob připojení a proto je třeba souhlasit s předkládaným certifikátem.

Nová informace pro uživatele Horde -- chybu znemožńující úpravu uložených kontaktů se mi podařilo odstranit úpravou nastavení aplikace, takže nyní je vše v pořádku.

Pište svůj blog!

Po přihlášení na školní stránky mohou všichni učitelé vytvářet svůj blog. Blog si můžete vyzkoušet, a pokud budete chtít, přidáme na něj odkaz přímo z hlavní strany.


Návody

Jak povolit zápis do určitého adresáře studentům

Odstranění hlášení o důvěryhodnosti při spouštění programů ze síťových disků

Musíte přidat server asterix mezi důvěryhodné servery vnitřní sítě. Jak se to dělá se dozvíte v instruktážním videu  K:\_PC_NET\zabezpeceni_asterix.avi.


FAQ (Často kladené dotazy)

Potřebuju fotit, kde seženu fotoaparát?

Zkuste p. Trundovou, případně p. Heřmanovou. Správce sítě fotoaparát nemá!

Nevidím flash disk

Někdy se stane, že systém Windows připojí flash disk ne jako obvyklý disk F, ale jako disk G. Protože je ale ve školní síti písmeno G už obsazené síťovým diskem, nepřipojí se vlastně nic. Řešení spočívá ve vyndání flash disku z počítače, odhlášení se, zandání flash disku do počítače a přihlášení se. Kliknutím na disk G by se vám měl objevit obsah vašeho flash disku.

Nefunguje mi dataprojektor na učebně, na koho se mám obrátit?

Za vybavení učebny zodpovídá správce učebny, tzn. obraťte se na něj. Správce sítě má starosti pouze počítačové učebny 221 a 227.

Neumím xxxxx a taky nerozumím programu yyyyy, kdo mi poradí?

Obraťte se na ICT metodika.

V kopírce došel papír

Problémy s kopírkou vyřizuje p. Katonová na ekonomickém úseku.

Chci nový počítač

Tuto potřebu je nutné projednat s vedením školy, správce sítě pouze koná a tak pokud bude váš požadavek schválen, rád vám nový počítač koupí.

Chci publikovat na webu

Přihlaste se na školní stránky a začněte. Pokud chcete vytvářet své vlastní (osobní) stránky mimo školní webové stránky, pak kontaktujte správce sítě. Pokud máte další dotazy, pak se ptejte...

Chci přepálit CD, DVD

Je-li to legální a potřeba pro výuku, pak se obraťte na správce sítě. O tom co je a není legální si můžete přečíst např. v tomto blogu. Můžete se také podívat na návod, jak se vypaluje prostřednictvím Windows XP a Windows Vista. Pokud vám toto nestačí a vyžadujete specializovaný SW (kromě SW Nero, jehož licence škola nevlastní), pak vám správce sítě něco nainstaluje, bude to však chvíli trvat.Kontakt

Správce sítě: Martin Šín, martin.sin@zshk.cz


 

PřílohaVelikost
PDF icon 221.pdf79.46 KB
PDF icon 227.pdf78.7 KB
Image icon logo-eu-flag-erasmus-w400h120.png4.09 KB